Get Adobe Flash player

Belépés

Fontos Linkek

kormanyportal

videkunkkincsei

hoi2

szechenyi2020 logo 161x56

hu-hr-logo

Magyar Államkincstár

Nemzeti Együttműködési Alap

Keresés a honlapon

Siklós város vegyeskara több mint 140 éves múltra tekint vissza. Az 1868. óta működő kórusnak megalakulásától folyamatosan meghatározó szerepe van a helység kulturális, zenei életében. A férfi dalkörből a '60-as évek elején létrejött amatőr vegyeskar ideén ünnepli fennállásának 60. évfordulóját. 2002. óta működik egyesületi formában és 2007. óta viseli a Siklósi Tenkes Vegyeskar nevet.

Az amatőr kórus tagjai aktív dolgozók, nyugdíjasok, diákok, akiket az éneklés és a társaság szeretete tart össze sok-sok év óta. A próbák, a közös éneklés egyrészt a szabadidő eltöltésének értéket teremtő, hasznos módját jelenti. Másrészt viszont a vegyeskar működése ennél évtizedek óta jóval szélesebb körű. A kórusművészet értékeinek bemutatása mellett, célja a szakmai fejlődés, a különböző művészeti ágak képviselőivel való együttműködés; helyi szinten tömegbázisát szélesíteni, egyre több tagot bevonni a kórusmozgalomba; valamint társadalmi szerepvállalás is.

 A kórus vezetői voltak: Dede Ilona, Pozsgay Márta, Tamási Éva, Schmidtné Kriszt Kinga. Jelenlegi karnagyunk 2007 júliusától Wirth Márton. Ő az egyesület felsorolt törekvéseit maximálisan támogatva, zeneszerzőként és a zenekari előadásokon karmesterként is segíti a vegyeskar munkáját. Segédkarnagyként 2011 őszétől Szeiler Viktória is részt vesz a kórus munkájában.

 A kórus fellép szinte minden városi rendezvényen, találkozókon, fesztiválokon Szívesen tesz eleget minden Siklósról, a környék helységeiből, vagy akár az ország távoli részéből érkező meghívásnak. Így jutott el többször a Barcsi Tavaszi Fesztivál záró koncertjére, az Abasáron megrendezett Katona- és Bordalfesztiválra. Társaságunk örömmel látja viszont saját estjein azokat a kulturális csoportokat, melyek meghívásának ő maga már eleget tett, és aktívan keresi az új kapcsolatokat még ismeretlen művészeti szervezetekkel.

 A vegyeskar külföldi szereplésein a szomszédos országoktól egészen Norvégiáig jutott el. Az 1980-as 90-es években többször utazott a németországi (akkori NSZK) Buweilerbe. A következő években Ausztriába, Olaszországba, Romániába és Horvátországba is több meghívást kaptak. A minősítések során többször ért el az arany fokozatot, a női kar Fesztivál díjat kapott. Legutóbb 2004-ben, a csehországi Olmützben megrendezett nemzetközi kórusversenyen szerzett ezüstminősítést. 2008 decemberében nagy sikerű operett gála hangversenyen vett részt a norvégiai Steinkjerben, 2009 decemberében a város testvérvárosában, Szepsiben adott közös adventi koncertet a helyi vegyeskarral.

 A kar repertoárja igen változatos, a komolyabb, egyházi művektől kezdve, a népdalfeldolgozásokon át a spirituálékig szinte minden megtalálható benne. A hagyományos kórusmuzsikán túl azonban a lelkes, amatőr tagság szívesen próbálja ki magát más műfajokban is, ha arra lehetőség nyílik. Példa erre a norvégiai operett szerzeményeket bemutató koncert vagy 2004-ben Bajók János: A Megváltó című rockoperájának ősbemutatója. Ezt saját szervezésben állította színpadra a Vegyeskari Egyesület és igen nagy sikerrel volt műsoron két alkalommal is Siklós városában. Wirth Márton Siklósi szerenád címmel írt zenekari kíséretes kórusművet Szép Ernő verseire az énekkarnak, melynek bemutatója 2006 tavaszán volt, és a hegedű együttessel közösen adták elő. Dr. Várnai Ferenc pécsi zeneszerző több művet írt és ajándékozott dedikálva a kórusnak.

Az egyesület fontosnak tartja a más művészeti csoportokkal való munkakapcsolatot. A Siklóson működők közül dolgozott együtt a Siklósi Ifjúsági Koncert Fúvószenekarral, a Dolce Hegedű Együttessel, a Pelikán Néptánccsoporttal és a Kármentő Ének- és Táncműhellyel is. Napjainkban igen jó kapcsolatot tart fenn pécsi énekesekkel, zenészekkel, ezt mutatják a János vitéz daljáték sikeres előadásai is. Kölcsönösen működik együtt velük egymás rendezvényein. Ezeknek a „termékeny”, segítő kapcsolatoknak köszönhetően a vegyeskar is mindig megújulva képes színpadra lépni, közönségének új élményt nyújtani. Így valósulhatott meg a már említett Megváltó című rockopera bemutatója, majd 2008-ban a János vitéz c. daljáték eredeti változatának pécsi bemutatóin való részvétel, valamint ennek a gyönyörű kiállítású előadásnak a siklósi közönséghez való eljuttatása. 2010-ben, egy sikeres pályázatnak köszönhetően, saját szervezésű hangversenysorozat megvalósítása mellett elkészült 2. CD lemezük is. 2011-ben a női kar nagy sikerrel mutatta be Pécsett Pergolesi Stabat materét a pécsi szólisták és zenészek együttműködésével.

 A képviselt értékek, kitűzött célok megvalósításához fő támogatóinak anyagi patronálása és az egyes rendezvényeinek létrejöttét alkalomszerűen támogató személyek, szervezetek, vállalkozások adományai járulnak hozzá. Ezen kívül tagdíjbevételből, pártoló tagok befizetéseiből, az adózók SZJA 1 %-ának felajánlásaiból, és pályázati pénzekből tartja fenn magát az egyesület.

Elérhetőségek:

Cím: 7800 Siklós, Kossuth tér 15.

Telefon:

Siklósi Tenkes ...
Siklósi Tenkes Vegyeskar Siklósi Tenkes Vegyeskar
Siklósi Tenkes ...
Siklósi Tenkes Vegyeskar Siklósi Tenkes Vegyeskar
Siklósi Tenkes ...
Siklósi Tenkes Vegyeskar Siklósi Tenkes Vegyeskar
Siklósi Tenkes ...
Siklósi Tenkes Vegyeskar Siklósi Tenkes Vegyeskar
Siklósi Tenkes ...
Siklósi Tenkes Vegyeskar Siklósi Tenkes Vegyeskar
Siklósi Tenkes ...
Siklósi Tenkes Vegyeskar Siklósi Tenkes Vegyeskar
Siklósi Tenkes ...
Siklósi Tenkes Vegyeskar Siklósi Tenkes Vegyeskar

 

Fontos információk

Legfrissebb híreink