Get Adobe Flash player

Belépés

Fontos Linkek

kormanyportal

videkunkkincsei

hoi2

szechenyi2020 logo 161x56

hu-hr-logo

Magyar Államkincstár

Nemzeti Együttműködési Alap

Keresés a honlapon

Kákics község Baranya megyében, a Sellyei kistérségben található. Szigetvártól délkeletre fekvő település. Vonattal elérhető a Sellye – Szentlőrinc vonalon. A település első emlékei az 1400-as évekből származnak. Lakossága nagyjából 210 fő.

A falu szülötte Kiss Géza (1891-1947) református lelkész, író, az Ormánság népművészetének, néprajzának, nyelvjárásának kutatója. Kiss Géza 1915-től haláláig dolgozott szülőfalujában, s ebben az időben Kákics az Ormánság egyik szellemi központja volt. Itt születtek a vidék népéletét, nyelvjárását bemutató írásai, a húszas - harmincas években itt látogatták meg azok az írók, társadalomtudósok, akikben sikerült felkeltenie az érdeklődést az ormánsági emberek sorsa iránt.



A parókia, ahol Kiss Géza élt, ma helytörténeti kiállításnak és fejfagyűjteménynek ad helyet. A helytörténet kiállításon megtalálhatjuk a falu régmúltját idéző képeket, írásokat és használati tárgyakat. Külön fejezetet képvisel Móricz Zsigmond kákicsi látogatása. A kiállítás megőrizte a helyi iskolával, ünnepekkel és szokásokkal kapcsolatos tárgyi emlékeket. A fejfagyűjtemény magába foglalja az ormánsági gyász tárgyi és szellemi örökségét. A fejfa ősi halott jelző emlékfa, a hitvilág szerint a sír fölé állított ember alakú bálvány. Minden fejfa más alakú. Formája elárulta az elhunyt nemét, életkorát, családi állapotát. A kiállítás kitér annak bemutatására is, hogy az ormánsági gyász színe a fehér.

Belépődíj nincs, persely várja az adakozni vágyókat. A parókia udvara és a melléképületek gondozottak, lehetőség van diákcsoportok elszállásolására is. Bejelentkezni a polgármesteri hivatalban lehet.

A parókia mellett található a református templom, ahol Kiss Géza istentiszteleteket tartott. A híres lelkész sírja a helyi temető legöregebb tölgyfája alatt található. A falubeliek a mai napig rendben tartják a sír környezetét.

 

A gyűjtemény címe: Kákics Petőfi u. 25.

 

 

Kákics
Kákics Kákics
Kákics
Kákics Kákics
Kákics
Kákics Kákics
Kákics
Kákics Kákics
Kákics
Kákics Kákics
Kákics
Kákics Kákics
Kákics
Kákics Kákics
Kákics
Kákics Kákics

Fontos információk

Legfrissebb híreink